Stalking

Stalking znamená pronásledování oběti většinou známým, někdy i cizím člověkem, buď tajně zamilovaným nebo zhrzeným po ukončeném vztahu. Jedná se nejen o osobní pronásledování, ale také prostřednictvím telefonu, především SMS, případně e-mailů.

Slovo stalking je poměrně novým výrazem. Je chápáno jako zlovolné a úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby, které u oběti snižuje kvalitu jejího života a ohrožuje její bezpečnost. Jinak řečeno, pod anglickým pojmem "stalking" si lze představit různé varianty pronásledování oběti, často expartnera zhrzeného odmítnutím.

Projevy stalkingu

 • Časté volání nebo SMS (v jakékoli denní i noční době)
 • Časté psaní dopisů nebo e-mailů
 • Neustálé držení se v blízkosti oběti
 • Vytrvalé pronásledování a vyvolávání „náhodných“ setkání
 • Snaha dostat se do kontaktu nebo zůstat v kontaktu s obětí za pomoci třetí osoby, např. na pracovišti, u příbuzných nebo přátel
 • Zasílání nechtěných dárků, květin
 • Špinění cti šířením různých lží
 • Zanechávání vzkazů u vstupních dveří, na autě atd.
 • Náhlé podnikání stejných volnočasových aktivit
 • Objednávání zboží nebo služeb jménem oběti
 • Vloupání se do domu oběti
 • Ničení majetku oběti

Kdo jsou stalkeři

Podstatou je to, že agresor - stalker - je osoba, kterou uspokojuje týrat druhé.

Zde je třeba rozlišit dvě situace:

 1. Oběť osobu agresora zná a ví, o koho jde, nebo ho sice zná, ale netuší, že právě tato osoba je agresorem. Může se jednat o bývalého partnera (partnerku), přítele, ale také např. spolupracovníka v zaměstnání. Agresor přiznává svou totožnost.
 2. Agresor oběť více méně nezná: jde tu typicky o obtěžování celebrity - veřejně známé osoby jedním z obdivovatelů apod.

Typy stalkerů

Odmítnutý pronásledovatel (REJECTED STALKER)

Tato osoba se dopouští pronásledování v důsledku rozčarování a roztrpčení z ukončeného vztahu. Může jít o vztah intimní, rodinný, pracovní či obchodní, není výjimkou ani vztah terapeutický. Chování stalkera je následkem jeho touhy obnovit vztah nebo je odplatou za odmítnutí.

Hledač intimity (INTIMACY SEEKER )

Tento typ touží po vztahu s osobou, která ho zaujala. Předpokládá, že bude její city opětovat. Obvykle si vybírá osoby cizí nebo povrchně známé. Z jejich řad se rekrutuje většina pronásledovatelů celebrit. Neusilují primárně o sexuální vztah, ale dominuje touha po akceptaci uctívanou osobou, např. celebritou. Pronásledovatelé tohoto typu mívají obvykle prázdný život, smyšlený vztah je zpravidla jediným "vztahem" v jejich momentálním životě.

Nekompetentní nápadník (INCOMPETENT SUITOR)

Tento typ chce nějaký poměr, ale nehledá intimitu ani opětovný vztah, ale hledá rande nebo sexuální schůzku. Tuto skupinu tvoří sociálně a interpersonálně málo způsobilí jedinci.

Zlostný pronásledovatel (RESENTFUL STALKER)

Svou oběť úporně pronásleduje kvůli skutečnému či domnělému zranění, újmě, kterou mu oběť přivodila. Tito stalkeři vynikají ve vyhrožování a zastrašování, bývají až kverulantsky vytrvalí. Obtěžování jim přináší satisfakci, jde jim o moc a kontrolu nad obětí

Predátorský pronásledovatel (PREDATORY STALKER)

Jeho cílem je útočné až sexuálně agresivní chování. Vyznačuje se systematičností v postupech, sbírá informace o oběti, fantazíruje o útoku. Je nutno dodat, že líčené vzorce chování se vyskytují i u některých sexuálních pachatelů.

 

Setkali jste se ve svém okolí se stalkingem?

Stalking patří do témat
 • Kolaborantstsví s B.I.S. proti občanům Č.R.: margael 23.09.2013 19:33:31

  ADMIN DAVKLI STALKER NA LIDÉ.CZ

  Web Lidé.cz má podplaceného homosexuálního admina,který nesmí být z práva své odlišnosti sexuální v této funkci a on pracuje pro mafii vlády Č.R. a prosazuje komentáře jízlivců,ničí diskuse ve prospěch gaunerů a vlády Č.R.,mě stalker admin davkli opakovaně vše veškeré komentáře maže a opakovaně mi dlouhodobě blokuje přístup k mému profilu a k diskusím.KYBERNETICKÝ HACKERSKÝ STALKING NA LIDÉ.CZ

  • Re: Kolaborantstsví s B.I.S. proti občanům Č.R.: netopiirek 23.10.2013 00:38:32

   to píšeš o sobě,no raději by jsi měl číst a ne psát pak vypadáš jako b l b

 • davkli netopiirek 23.10.2013 00:36:44

  ten b** mi dal blokaci na 30 dní

 • davkli netopiirek 23.10.2013 00:35:50

  je to namyšllenej frajer co bez práv admina je úplná 0

 • dotaz Dagmar Šíblová 06.06.2013 14:10:37

  Dobrý denk, kam se prosím dá napsat dopis s popisem stalkingu jako trestného činu? Děkuji


Adresář

Diskutujte na téma Agresivita

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku